HeaderPicture

ISTET-2017 Program

The short program can be downloaded here and the detailed technical program can be downloaded here.

July 16, 2017 (Sunday)
15:00-19:00 Registration Humboldt-Building  
17:00-17:30 Opening Session Humboldt Lecture Hall  
17:30-18:15    Tutorial 1     F. Roemer (Ilmenau/D)     (invited) Humboldt Lecture Hall  
18:15-19:00    Tutorial 2     K. Weise (Ilmenau/D)     (invited) Humboldt Lecture Hall  
19:00-21:00 Get-Together Humboldt-Building  
July 17, 2017 (Monday)
08:00-16:00 Registration Humboldt-Building  
08:30-10:00 Oral Session MO1 Theoretical concepts Humboldt Lecture Hall  
     MO1_I    W. Mathis (Hannover/D) (invited)
     MO1_1    A. Bossavit (Gif-sur-Yvette/F)
     MO1_2    M. Wick et al. (Stuttgart/D)
     MO1_3    R. Sikora, S. Pawlowski (Szczecin, Rzeszow/PL)
10:00-10:30 Coffee break  
10:30-12:30 Oral Session MO2 Simulation of Electrodynamic Systems Humboldt Lecture Hall  
     MO2_1    M. Popp, W. Mathis (Hannover/D)
     MO2_2    H. Huisinga, L. Hofmann (Hannover/D)
     MO2_3    M. John, A. Mertens (Hannover/D)
     MO2_4    O. Korolova, J. de la Torre Cubillo, B. Ponick (Hannover/D)
     MO2_5    C. Merz, G. Kupris (Deggendorf/D)
     MO2_6    V. Javor et al. (Nis/RS, Maelardalen/S)
12:30-14:00 Lunch  
14:00-16:00 Poster Session MP   Humboldt Building, Foyer  
     MP01    N. Raicevic et al. (Nis/RS, Osijek/HR, Sofia/BG)
     MP02    W. Mualla, J. Petzoldt (Ilmenau/D)
     MP03    M. Juettner et al. (Stuttgart/D)
     MP04    W. Kwiatkowski et al. (Szczecin/PL, Ilmenau/D)
     MP05    P. Karban, D. Panek, I. Dolezel (Plzen/CZ)
     MP06    I. Amrani, A. Cheriet, M. Feliachi (Biskra/ALG, Nantes/F)
     MP07    I. Iatcheva, N. Petkova, M. Dimitrova (Sofia/BG)
     MP08    M. Wardach, R. Palka (Szczecin/PL)
     MP09    M. Wardach et al. (Szczecin/PL)
     MP10    A Kuvaldin et al. (Moscow/RU)
     MP11    S. Rozowicz (Kielce/PL)
     MP12    D. Mikheev, G. Gusev, F. Sharkirzianov (Moscow/RU)
     MP13    L. Kolev (Sofia/BG)
     MP14    L. Kolev (Sofia/BG)
     MP15    V. Popov, L. Tretiakova (Kiev/UKR)
     MP16    A. Serov, Shatokhin (Moscow/RU)
     MP17    Y. Bekhtin et al. (Moscow/RU, Ilmenau/D)
     MP18    B. Nikolic et al. (Nis/RS, Ilmenau/D)
     MP19    I. Dolezel et al. (Plzen/CZ)
     MP20    E. Doelker et al. (Ilmenau/D, Nis/RS)
     MP21    I. Balabozov et al. (Sofia/BG, Ilmenau/D)
     MP22    I. Tobehn-Steinhaeuser et al. (Erfurt/D)
     MP23    I. Yatchev et al. (Sofia/BG)
     MP24    I. Iatcheva et al. (Sofia/BG, Turin/I)
     MP25    D. Cichon et al. (Erlangen/D, Ilmenau/D)
     MP26    J. Otterbach et al. (Ilmenau/D)
     MP27    I. Sultanguzin et al. (Moscow/RU)
16:00-16:30 Coffee break  
16:30-18:00 Lab Tour  
July 18, 2017 (Tuesday)
08:00-15:00 Registration Humboldt-Building  
08:30-10:00 Oral Session TO1 Fields and Waves Humboldt Lecture Hall  
     TO1_I    J. Mehner, (Chemnitz/D) (invited)
     TO1_1    M. Schoebinger et al. (Wien/A, Aachen/D)
     TO1_2    S. Grabmaier M. Juettner, W. Rucker (Stuttgart/D)
     TO1_3    V. Jandieri, D. Erni (Duisburg/D)
10:00-10:30 Coffee break  
10:30-12:30 Oral Session TO2 Fields and Waves Humboldt Lecture Hall  
     TO2_1    R. Jacobs, T. Wondrak, F. Stefani (Dresden/D)
     TO2_2    R. Psiuk et al. (Erlangen/D, Ilmenau/D)
     TO2_3    J. Bumberger et al. (Leipzig/D, Ilmenau/D)
     TO2_4    T. Bensic et al. (Osijek/HR, Nis/RS, Sofia/BG)
     TO2_5    T. Bensic et al. (Osijek/HR, Nis/RS)
     TO2_6    M. Juhas, N. Pekaric Nad, H. Toepfer (Novi Sad/RS, Ilmenau/D)
12:30-14:00 Lunch  
14:00-16:00 Oral Session TO3 Applications Humboldt Lecture Hall  
     TO3_1    T. Bauerfeind et al. (Graz/A)
     TO3_2    E. Reiche, M. Schneider (Taufkirchen/D)
     TO3_3    V. Jandieri et al. (Duisburg/D, Fukuoka/JP)
     TO3_4    I. Iatcheva, D. Darzhanova, M. Manilova (Sofia/BG)
     TO3_5    I. Dolezel et al. (Plzen/CZ)
     TO3_6    R. Sikora, T. Chady (Szczecin/PL)
16:00-16:30 Coffee break  
16:30-19:00 Trip to Elgersburg (walking / by car / by train) (individually)  
19:00-22:00 Conference Dinner Elgersburg Castle  
   22:00 Return to Ilmenau (individually)  
July 19, 2017 (Wednesday)
09:00-10:30 Oral Session WO1 Circuits and Systems Humboldt Lecture Hall  
     WO1_I    E. Solovyeva, (St. Petersburg/RU) (invited)
     WO1_1    V. Mladenov, Kirilov (Sofia/BG)
     WO1_2    S. Sturm et al. (Schweinfurt, Ilmenau/D)
     WO1_3    J. Roth, T. Kuehler, E. Griese (Siegen/D)
10:30-11:00 Coffee break  
11:00-12:00 Oral Session WO2 Circuits and Systems Humboldt Lecture Hall  
     WO2_1    V. Mladenov, Kirilov (Sofia/BG)
     WO2_2    V. Kiselov, E. Kuznetsov (Moscow/RU)
     WO2_3    E. Kuznetsov (Moscow/RU)
12:00-12:30 Closing Session Humboldt Lecture Hall  
12:30-13:30 Lunch  
   13:30 Bus to Eisenach (post-conference excursion)  
15:30-17:30 Visit of Wartburg Castle & National Exhibition "Luther and the Germans"
   18:30 Return to Ilmenau